Jdi na obsah Jdi na menu
 


Původní úvod

24. 1. 2014

  Maraton pod 4 hodiny- cíl roku 2013!

 Distance Marathon - Athens překonána, hranice 4 hodin ne!

Více pod odkazem Athens 2013

Dobrý den,

jsem amatérský sportovec (47), který za dobu svého sportování vyzkoušel mnoho sportů - tenis, fotbal, hokej, cyklistiku, lyžování. Za svůj vrcholný zážitek považuji absolvování 300 km dlouhého cyklististického závodu Vaetternrundan ve Švédsku v roce2005. Nikdy bych však nepředpokládal, ža se kdy budu cíleně věnovat tak nudné sportovní činnosti, jako je prostý běh. Začal jsem vlastně z donucení. Díky vleklému léčení zranění ramene to byl skoro po 2 roky můj takřka jediný sport, který jsem mohl dělat. A protože se nedovedu omezovat v jídle a nechtěl skončit s těžkou nadváhou, nezbylo, než začít prostě a jednoduše běhat. A protože nedovedu dělac nic jen tak, vyhecoval jsem kamaráda a vsadili jsme se o 5 piv na půlmaraton. Zvládli jsme ho oba, pak jsem si dal ještě jeden jako přídavek. To byl rok 2011. 

Od té doby červíček hlodal a hlodal, jestli by to přeci jen nedalo uběhnout celý maraton. Nakonec jsem se v roce 2012 vsadil znovu, distanci jsme zdvojnásobili, výši sázky už ne. Výsledek prvního maratonu v životě byl pozitivní: Uběhl jsem ho za 4:21 a byl z toho jistý čas v euforii. Ta už ale dávno odezněla a je třeba si navodit další.

Cíl roku 2013 je byl dát celý maraton v čase pod 4 hodiny. Zda se to povede, záleží jen a jen na mě.... 

Cíl roku 2013 se díky výronu kotníku změnil:

Cíl roku 2013úspěšně absolvovat Klasický maraton Marathon - Atheny v čase kolem 4 hodin. Zda se to povede, záleží jen a jen na mě.... 

Proč ta úprava času? Ony městské maratony se běhají po rovině, stoupání 0,0 nic, ten Klasický však překonává hřeben kopců a celkem účastník nastoupá odhadem 250 až 300 výškových metrů. Není to tak moc, ale přeci jen se to na čase projevit musí.

Na těchto stránkách budu i nadále zveřejňovat své tréninkové záznamy, pohyby tělesné hmotnosti, stravu, pocity a dojmy. Upozorňuji, že v žádném případě nejde o rady ani v oblasti sportovního tréninku, ani v oblasti výživy nebo redukce tělesné hmotnosti. Sice jsem se snažil získat maximum informací z odborných knih, časopisů, webů a od kamarádů - výkonnostních sportovců, nicméně jsem je přetavil do zkušeností snad použitelných pro mě osobně, ale pokud by je kdokoliv jiný automaticky použil na sebe, za výsledek opravdu neručím. Nejvíce čerpám z příručky Miloše Škorpila a kolektivu: Jak uběhnout maraton za 100 dní (více viz www.bezeckaskola.cz ). Pokud chcete začít běhat, neváhejte a pro další informace se podívejte například na www.behej.com nebo do knihy Běhání autorů Aleše Tvrzníka a Libora Soumara. Dobré tipy jsou též od německého autora Matthiase Marquardta, např. 77 Dinge, die jeder Läufer wissen muss nebo www.naturalrunning.de

 

 

Váš

Běžec